English website
 

Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης

Συμβούλιο Οικονομίας και Ανταγωνιστικότητας Κύπρου


Το ΚΣΕΔ συνεστήθη με το Νόμο 5 (ΙΙΙ) /94 και άρχισε δοκιμαστικά την επιχειρησιακή λειτουργία του επί 24ωρου βάσεως, στις 7 Αυγούστου 1995 ως ανεξάρτητη Μονάδα της Διοίκησης Αεροπορίας.

Από την 1η Μαρτίου 2002 με απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου το ΚΣΕΔ ανέλαβε και επίσημα, απέναντι στη διεθνή κοινότητα, την ευθύνη για την οργάνωση, συντονισμό και τον έλεγχο επιχειρήσεων Έρευνας – Διάσωσης στην περιοχή ευθύνης της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Το ΚΣΕΔ λειτούργησε με τη μορφή αυτή μέχρι τις 26 Ιουλίου 2010. Μετά από τη σχετική γνωμάτευση της Γενικής Εισαγγελίας για τις διατάξεις του νόμου 5(ΙΙΙ)/1994 (Περί Έρευνας – Διάσωσης Κυρωτικός Νόμος) το ΚΣΕΔ υπάγεται απευθείας στον κ. Υπουργό Άμυνας και λειτουργεί ως ανεξάρτητη υπηρεσία του Υπουργείου Άμυνας.



Διατελέσαντες Διοικητές ΚΣΕΔ
  • Σμηναγός(ΕΑ) Παπαμιχαήλ Στέλιος από 21-2-1995 έως 14-1-1998
  • Σμηναγός (Ρ) Ντούνος Παναγιώτης από 14-2-1998 έως 31-7-1998
  • Σµήναρχος (Ι) Σίψας Παναγιώτης από 31-7-1998 έως 14-8-2000
  • Σµηναγός (Ρ) Διµπινούδης Λάµπρος από 14-8-2000 έως 31-5-2001
  • Αντισμήναρχος (ΕΑ) Παπαµιχαήλ Στέλιος από 31-5-2001 έως 14-9-2005
  • Αντισµήναρχος (Ι) Παττίχης Γαβριήλ από 14-9-2005 έως 15-7-2010
  • Αρχιπλοίαρχος Κώστας Φυτιρής ΠΝ από 15-7-2010 έως 28-12-2018
  • Πλωτάρχης Αντρέας Χαραλαμπίδης ΠΝ από 28-12-2018 εώς σήμερα